Koleus(okrasná žihlava) výsev a pestovanie

Momentálne mám všetky parapetné dosky plné koleusov. Učarova mi táto izbová rastlina. Má nespočetné variácie a je nenáročná na pestovanie. V lete Vám vykúzli krásne kombinácie v kvetináčoch alebo aj v záhonoch.

Ak si chcete vysiať svoje rastlinky, január až marec sú vhodné mesiace. Výsev je jednoduchý. Použite výsevný alebo substrát na izbové rastliny. Obsah sáčku vysypeme na povrch neprikrývame zeminou. Zalievame rozprašovačom. Keď majú sadeničky aspoň 4 listy, môžeme presadiť do väčších kvetináčov. Koleus je izbovka, ale u nás sa viac pestuje ako letnička. Potrebuje teplo, takže von ich vysádzame až po 18 máji a neskôr.

Ďalší spôsob, ako si môžeme rozmnožiť koleus je odrezkami. Stačí si vybrať cca 5-10 cm odrezok a dať do vody alebo hneď do pôdy. Mne sa lepšie korenia v zemine a ešte pred zasadením ich vložím do zakoreňovača. Onedlho vyženú z boku mladé výhonky, stačí opäť odstrihúť vrchol a zasadiť. Ak si chcete prezimovať najkrajšie kúsky v septembri si nastrihajte výhonky a dajte na zimu do vody. Ja ich dávam do truhlíka a na husto posadím. Tu je zopár fotiek mojich minulorčných krások.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *