Ako založiť kompost -základné pravidlá

Ako som spomínala počas padémie som začala študovať rôzne metódy, ako zefektívniť prácu v záhrade. Prvé, čo som začala, bolo založenie kompostu. Samozrejme mali sme kompostér dlhé roky, dávali sme tam nasekanú trávu a hnilé jablká. Raz za 3 roky sa vybral a vytvorenú “masu” sme vyhodili pod stromy. Teraz ho už robím podľa pravidiel hnedé-zelené. Keďže si pripravujem záhony, do ktorých ide veľa kompostu tak sa budem snažiť “vyrobit” kompost dvakrát do roku. Stále sa učím a dolaďujem, ale spíšem Vám zopár jednoduchých princípov.

Kompost by sa mal skladať približne 50 % zelená : 50 % hnedá zložka. Zelené suroviny (kysík): tráva, zvyšky zo záhrady aj burina pokiaľ nekvitne, kuchynský odpad (šupy z ovocia a zeleniny, banánové šupky, čajové sáčky, kávový sos, škrupiny z vajíčok, slepačince, kravský hnoj). Sem tam sa môžu dať citrusové plody nakrájané alebo šupky, suchý chlieb. Nedávajte do kompostu hnilé veci, mliečne výrobky a mäso. Trávu z kosenia nie hrubú vrstvu naraz. Hnedé suroviny (uhík): suché lístie a ihličie, suchá tráva, popol (nie veľa), nastrihané kartóny (len hnedé bez nálepiek a  nápisov), biele papiere, rolky od toaletého papiera, kuchynské papierové utierky, hlina alebo predchádzajúci kompost. Ak nepotrebujete kompost urýchlene stačí, keď budete nakladať do kompostéra, to čo máte po ruke. Sem tam môžte premiešať. Ak chcete urýchliť kompost je dobre prekladať zelené a hnedé urýchli sa roklad. Trošku problém je ten, že napriklad v lete máme veľa zeleného materiálu na jeseň veľa hnedého. Ja som si  na jeseň nachystala veľa lístia, aby som mohla prekladať v lete zo zeleným. Kompóst treba raž za čas prehodiť, aby sa  tam dostal vzduch. Ja ho len sem tam s palicou prevzduším, kedže je v kompostéri. Kompost treba zaliať keď je suchý ale nie premočiť.

My máme v kuchyni misu na odpad, ktorú dávam do vedra na balkón a keď je plný vyhadzujem do kompostéra. Veľmi sa týmto úkonom  zredukuje odpad vo vašej domácnosti. Náš smetný kontajnér býva teraz poloprázdny.

Využitie kompostu je veľké. Metóda nerýľovania využíva len kompost na sadenie (budem o nej písať v ďaľších článkoch), je to super hnojivo na stromy, kríky, udržuje vlahu. Kompost je vhodný aj na izbové rastliny, priesady. Ušetríte na hline, hnojivách a robíte veľa pre prírodu, keďže nedávate kuchynský odpad do komunálu.

Na jeseň som môj  starý kompost, ktorý ešte nebol úplne rozložený dala pod stromy a na nové záhody. Tam bude pokračovať a do mája bude rozložený. Keďže by som chcela vyprázdniť môj kompostér v apríli, tak už nepridávam nové suroviny. Urobila som si dnes ” dočastný kompostér” kde budem odteraz pridávať a keď bude prazdný veľký kompostér, veci tam prehodím. Odfotila som Vám tento momentálny stav, do spodnej časti krabice som urobila diery a ešte má aj vrchnák.

Na chate mám ďaľšie 2 kompostéry. Do budúcna plánujem  z paliet urobiť vedľa seba, ako má  Charles Dowding vo svojich videách.

Ak Vás táto téma zaujala a máte otázky alebo podnety budem rada. Sú to základné pravidlá  a určite o tejto témy môžeme písať a diskutovať vo veľkom. Tak “dokompostovania” priatelia.

Foto je z Chester energy a ndpolicy.

Related Posts

2 thoughts on “Ako založiť kompost -základné pravidlá

  1. Zdravím, výborne zhrnuté. Veľmi jednoducho a pritom poučne. Aj ja som si prešla podobným skúšaním rôznych metód, ale na menšej ploche. Môj názor je, že našinec oproti Charlesovi Downingovi čoskoro narazí na jeden problém: a ten je zohnať dostatok kompostu (ak teda nebývate blízko komunitnej kompostárne). Podnebné podmienky u neho v Anglicku (mierna vlhká klíma) produkujú neporovnateľne viac zelenej hmoty ako u nás. V zime, či v lete, jemu tam stále niečo rastie, z čoho vzniká aj bioodpad. Môj pozemok (vinohradnícka oblasť) je v tomto porovnaní na zasmiatie. To čo skúšam teraz, je vysievať okrem zeleniny aj zelené hnojenie, ako horčicu, komonicu lekársku a bôb. Dúfam, že sa mi týmito rastlinami podarí ochrániť voľné hriadky a získať viac kompostu. Nech sa Vám darí!

    1. Uzasne ste to napisali.Presne nad tymto som rozmyslala. Kompostu nebudemmat nikdy dost…. To zelene hnojivo je vyborny napad. Kamaratka co byva vo Francuzku,tak ked nema dost kompostu zakryva hriadky kartonmi.Na jar odkryje sadi.Vdaka za komentar drzim palce.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *